PVC Membran Nedir??

PVC "Poli-Vinyl-Chlorid [Poli -Vinil - Klorid]" kimyevi isimlerinin baş harfleridir. PVC, uygun ve gerekli katkıların yardımıyla oluşturulan uzun ömürlü, hava şartlarına karşı dayanıklı ve sağlam bir plastik alaşımdır. Dünya çapında yılda yaklaşık 23 Milyon / ton, Avrupa da ise yaklaşık 5,5 Milyon.ton/yıl tüketilmektedir.

Neden PVC Membran?

Çatı endüstrisinde tek kat çatı membranları hızlı bir yükseliş göstermiştir. Bu yükselişin sebeplerinden bazıları şunlardır: Düşük maliyetli montaj, uzun süreli hava şartlarına dayanım, ve yapıyı suya karşı garantili koruma.

25-30 yıl önce tek kat çatı membranlarının pazar payı belirsizdi. Bugün ise tek kat çatı membranları çatı endüstrisinin en çok kullanılan segmentleridir.

Bitümlü membranların tek kat membran sistemiyle değiştirilmesi pazarda devrim yarattı. Birçok üretici tüm güçleriyle tek kat membran pazarına atıldılar; yıllık satışlarını ve karlarını arttırmayı denediler. PVC ve diğer tek kat membranların hızlı yükselişini hangi faktörler izleyebilirdi? Neden PVC membranlar mimarların, bina sahiplerinin ve çatı müteahhitlerinin bildiği sektörel bir terim oldu ?

Cevap tek kat membranların sağladığı birçok avantajdadır: Montaj maliyeti bitümlü membran maliyeti ile karşılaştırılabilir ve hatta daha düşüktür. Garantilerle desteklenen uzun süreli hava şartlarına dayanım ve binanın hareketleriyle uyumlu bir çatı malzemesi olmasının yanı sıra, bitümlü membran kullanılması ile oluşan çeşitli problemler de tek kat membraların başarısı için esas sebeplerdir.

Seri: |Penguen | Panda | Fok | Uno |

Kullanım Alanları

1 Betonarme teras çatılar

2 Hafif metal çatılar

3 Bahçe teraslar

4 Otopark teraslar

5 Perde duvarları

6 Döşemeler

7 Islak hacimler

8 Islak hacimler

9 Gölet ve süs havuzları

10 İçme suyu depoları

PVC membran termoplastik özelliktedir. Isıtıldığında kalıcı değişime girmez. Bununla beraber bu özelliği sayesinde sıcak hava aracılığıyla yapışma – kaynama sağlanır.

PVC membranlar birbiri üzerine yeteri kadar bindirilerek ortalama 500 – 600 C sıcaklığında hava ile birbirlerine kaynatılır. İyi bir kaynamanın ölçüsü, kaynaklanmış membranların çekme testi neticesinde kopmanın, kaynak yerinden değil, membrandan gerçekleşmesidir.Bunun sebebi kaynaklanmış malzemenin kalınlığının neredeyse iki kat olmasıdır.

Kaynak kalitesi, bir çok unsura bağlıdır. Malzemenin tipi, kalınlığı, ortam sıcaklığı, malzemenin kaynak yapıldığı yüzeyin durumu, kaynak genişliği, kaynak hızı, kaynak makinasının debisi, kaynak makinasının üflediği sıcaklık vbg. Bu faktörler tecrübe ve testler ile değerlendirilerek kaynak yapılmaktadır. Günümüzde teknolojik gelişmeler doğrultusunda sıcak hava kaynağı yapan makinalar, robotlar, bu faktörlerde ki olumsuz koşulları minimuma indirerek çalışma olanağı sağlamaktadır.

Uygulamalar

İzolasyon

Bölge Bayiliğini yapmış olduğumuz CelliBOR ile eviniz veya iş yerleriniz güvencemiz altında.

Membran

Polimer esaslı plastiklerle Bitümün (asfalt) modifiye edilerek, taşıyıcı donatılarla birlikte üretilen su yalıtım örtüleridir.

Şıngıl(shingle)

Çatı kaplamada dekoratif görünümlü ve uzun ömürlü bir çatı kaplama malzemesidir.

Atermit

Atermit , lifli çimentodan üretilen malzemelerle çatı kaplamak için kullanılan malzemelerdir.